Yosemite National Parkı

Robot

Administrator
yosemite.jpg

Yosemite National Park Kaliforniya’nın orta doğusunda yer almakta. San Francisco’dan yaklaşık 190 mil uzaklıkta ve dört saat mesafededir. Tatil, kamp ve doğa sporları için özellikle tercih edilen parkın yüzölçümü de oldukça büyük, yaklaşık üç bin 80 km2. Nerdeyse Rize kadar büyük.

Yılda 4-5 milyon kişinin ziyaret ettiği bu doğal güzellikleriyle ünlü parkın yaklaşık yüzde 95’inde hala vahşi yaşam devam ediyor. Bu oran parkın nasıl bir yer olduğunu anlamaya oldukça yardımcı olmuştur diye düşünüyorum. Genelde uzun konaklamaların tercih edilmesi gözönüne alınarak parkta her türlü ihtiyaca yönelik hazırlık yapılmış. Bu Amerikalılar’ın en sevdiğim yanlarından birisi de bu. Hiç birşeyi şansa bırakmayıp herşeyi olması gerektiği gibi formülüne uygun olarak yapıyor olmaları.

Tarihi dokuyu ve mekanları korumakta o kadar profesyoneller ki bin sekizyüz 76 da parkın içine inşa edilen otel bile hala ilk zamanki gibi korunuyor. Otel yakınında bulunan Pionner History Center’de parkın ilk yerleşiklerinin ve ormancıların yaşamları canlandırılıyor.

Pionner Historic Center içinde geleneksel kıyafetleri içinde bir kadını yemek hazırlığı yaparken dahi görebilirsiniz. İnsan bu özeni gördükçe kendi ülkemizin nasıl da hor kullanıldığını ve çıkarlar uğruna nasıl harcandığını bir kez daha anlıyor. Bırakın parkın içindeki ağacı böceği, müzelerimizdeki tarihi eserleri bile korumaktan aciz olmuşuz.

Neyse konumuza dönecek olursak; Yosemite National Parkı’nın en bilinen özelliği ve aynı zamanda sembolleri, dünyanın en büyük tek parça granit kayasına (El Capitana) ve ömürleri bin ila üç bin yıl arasında değişen dünyanın en büyük ağaçlarına (Sequoia, sekoya) ev sahipliği yapması. Bunun dışında park, içinde barındırdığı eşsiz kaya formasyonları, şelaleleri, bitki çeşitliliği ve doğal hayvan yaşam alanları ile de eşsiz bir yer.

Parkın içinde yer alan Mariposa Grove işe yeryüzünün yaşayan en hacimli varlıkları olan sekoya ağaçlarına ev sahipliği yapıyor. Sekoya ağaçlarının yeryüzündeki en büyük yaşayan canlı olma özelliği en uzun ve genişilik olarak en büyük olmalarından kaynaklanıyor. Bu ağaçların bir diğer özelliği yaşları: Sekoya ağaçlarının ömrü üç bin yıla kadar çıkmakla birlikte Yosemite’nin doğusunda yer alan dağlarda ve Nevada’da bulunan Great Basın National Park’ında dört bin 600’den daha fazla ömrü olan ağaçlar da varmış.

Bu ağaçların çiçek açabilmesi ise 175-200 yılı bulabiliyormuş. Grizzly Giant adı verilen sekoyanın bin 900-iki bin 400 yaş aralığında olduğu tahmin ediliyor. Park broşürlerine göre bu ağaç dünyadaki en büyük 27’nci ağaç. Ağacın boyu 64 metre uzunluğunda temel çapı ise 8.5 metre. Park 1984’ten beridir de UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alıyor.
 
Üst